غرفه آلو و آلبالو


صفحه اصلی | سبد خرید | صدور رسید

آلبالو خشكه براي افراد ديابتي مضر نيست زيرا قند آن از نوع سوربيتول است كه 70 درصد آن در بدن انسان بدون اين‌كه به گلوگز تبديل شود، صرف توليد انرژي مي‌شود. آلبالو براي كاهش درد مفاصل، روماتيسم و نقرس بسيار مفيد است. اين ميوه مقدار اسيداوريك خون را كه در بيماران نقرسي‌ بالاست، كاهش مي‌دهد. آلبالو خشكه داراي كالري و چربي كمي است و مقدار زيادي آب دارد. همچنين داراي پتاسيم بالا و سديم كمي است كه با نگهداري آب در بدن، تعادل آن را در بدن حفظ مي‌كند.
مصرف آلبالو خشكه متابوليسم بدن را افزايش مي‌دهد، در نتيجه انرژي بيشتري در بدن مي‌سوزد. آلبالو خشكه خاصيت مليني دارد. همچنين براي رفع حالت تهوع مناسب است.
آلبالو خشكه غني از آنتي اكسيدان است. آنتي اكسيدان ‌هاي موجود در اين ميوه‌ها جلوي عمل راديكال‌هاي آزاد را در بدن مي‌گيرند. راديكال‌هاي آزاد مولكول‌هاي ناپايداري هستند كه با حمله به سلول‌هاي سالم، باعث تخريب آنها مي‌شوند. تخريب سلولي توسط راديكال‌هاي آزاد، باعث پيري زودرس سلول‌ها مي‌شود. به دليل همين خاصيت آلبالو خشكه در پيشگيري از سرطان و بيماري‌هاي قلبي مفيد است.
آلبالو خشكه و فرآورده‌هاي غذايي تهيه شده از آن ضدعفوني كننده ‌قوي روده‌هاست. علاوه بر اين ميوه‌اي مدر به شمار مي‌آيد. مصرف آلبالو براي دفع سنگ‌كليه و رفع مشكل سنگ كيسه‌صفرا سودمند است. آلبالو به درمان كم خوني، رفع خستگي، نارسايي كبد و التهاب مفصل كمك مي‌كند.

آلو:
طبیعت انسرد و تر و نوع ترش آن سرد تر می باشد. و مراد الوی سیاه بزرگ است.
خوردن آن به هر صورت چه به صورت تازه و چه خشک و چه در آتش و غذا مفید بدن و نرم کننده شکم و دافع خارش تن گرم مزاجها می باشد. ملین، مسهل رقیق، مسکن حرارت گرم مزاجها و صفراوی ها و دافع تشنگی و بُرنده تبهایی که از حرارات عارض شده باشد.
طبیعت انسرد و تر و نوع ترش آن سرد تر می باشد. و مراد الوی سیاه بزرگ است.
ترکیبات شیمیایی:
در هر یک صد گرم آلوی پخته ی تازه مواد زیر موجود است:
آب 80-78 درصد آهن 5/0 میلی گرم نیاسین 5/0 میلی گرم پروتئین 5/0 میلی گرم سدیم 1 میلی گرم ویتامین C 5 میلی گرم کلسیم 12 میلی گرم ویتامین A 300 واحد بین المللی پتاسیم 299 میلی گرم فسفر 17 میلی گرم یتامین 03/0 میلی گرم ریبو فلاوین 03/0 میلی گرم
خواص و کاربرد :
1. ملین، مسهلرقیق، مسکن حرارت گرم مزاجها و صفراوی ها و دافع تشنگی و بُرنده تبهایی که از حرارات عارض شده باشد.
2. خوردن آن به هر صورت چه به صورت تازه و چه خشک و چه در آتش و غذا مفید بدن و نرم کننده شکم و دافع خارش تن گرم مزاجها می باشد.
3. چون نیم کیلو آلو بخارا را در دو لیتر آب بجوشانید تا پخته و نرم شود و صاف کنند و با قدری شکر شیرین کرده، گرم یا سرد بخورند مسهل خوب و بی اذیتی برای گرم طبیعت ها می باشد. همچنین مفید سینه، تا حدی که صاحبان سرفه و سینه درد را نیز مفید می باشد، خلاف سایر ترشیها که مضر شش و سینه می باشند.
4. خوردن چند دانه آن ملین طبع و معده و جهت قی و غثیان که از گرمی باشد مفید است.
5. غره غره ی برگ پخته آن جهت ورم لوزتین و گلو و آب ریزش بینی که از زکام و نزله می باشد و جهت تقویت ریشه و لثه دندان مؤثر است.

 

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر: info@khoshkbaronline.com